Domů Bílkoviny - základní stavební kameny těla

Bílkoviny - základní stavební kameny těla

Proteiny bílkoviny a KETO dieta

Bílkoviny neboli proteiny jsou základní stavební kameny těla: přítomné ve všech orgánech a tkáních. Najdeme je v živočišné i rostlinné říši. Slovo bílkovina (protein) pochází z řeckého "protos", což znamená první. Bílkoviny neboli proteiny patří mezi nejdůležitější organické sloučeniny a každá bílkovina je složena z více aminokyselin. Bílkoviny tvoří těla všech živých organismů a jsou součástí každé buňky v lidském těle. Bílkoviny patří mezi základní tři druhy živin (makroživin), které náš organismus potřebuje v největším množství.

 

Bílkoviny obecně lze rozdělit na:

  1. Živočišné bílkoviny: mají vyšší obsah esenciálních aminokyselin (lidský organismus si je neumí sám vytvořit) a jsou lépe využitelné. Označující se také jako plnohodnotné bílkoviny.
  2. Rostlinné bílkoviny: mají obvykle o jednu, čí více aminokyselin méně, označují se jako neplnohodnotné bílkoviny. Jejich kombinací však lze dosáhnout opět plnohodnotného komplexu esenciálních bílkovin.

Ideální je kombinovat živočišné a rostlinné bílkoviny. Věděli jste, že na produkci 1 kg živočišných bílkovin je potřeba 7 kg bílkovin rostlinných?

Zdroje bílkovin:

  1. Rostlinné bílkoviny: sója - zdroj tofu nebo tempeh, luštěniny, semínka a ořechy, quinoa
  2. Živočišné bílkoviny: mléčné výrobky, maso, ryby, vajíčka

Výhody a nevýhody bílkovin:

  • Velkou výhodou bílkovin je jejich vysoká sytivost, vyšší obsah bílkovin ve stravě, snižuje hladinu hormonu ghrelinu (tzv. hormonu hladu). 
  • Nevýhodou bílkovin je, že si je tělo neumí nashromáždit na „horší časy“, podobně jako tuk. Proto je nutné bílkoviny dodávat stravou v pravidelných intervalech.

Ketogenní dieta proteinem

Proteiny a KETO dieta

Samotná proteinová dieta trvá různě dlouho, protože závisí na mnoha faktorech a zejména cílech, kterých chcete dosáhnout. Ale pravidlem zůstává, že čím je plánovaná redukce váhy rozsáhlejší, tím déle trvá bílkovinná dieta, přičemž dělíme proteinovou dietu na 3 fáze a ta dodatečná čtvrtá slouží hlavně k udržování se, aby všechna ta vynaložená snaha nevyšla vniveč. První fáze keto diety je nejkritičtější, neboť v jejím průběhu dochází k navození stavu ketózy a tedy největším váhovým ztrátám, ale také k největšímu úbytku sacharidů či tuků v každodenní stravě. Druhá a třetí fáze ketogenní diety se zase soustředí na ustálení stavu, který jste ketózou navodili a jejich prioritou je vyvarovat se návratu k původním tělesným atributem. Ukončení diety po první fázi by se mohlo snadno stát zlomovým a náhlý příjem tuků a cukrů by ten efekt opětovného nabrání váhy pouze snadněji umocnil. Pro víc informací o jednotlivých fázích si přečtěte náš podrobný článek: fáze hubnutí MyKETO. Na rozdíl od běžných diet, při kterých nedochází pouze ke spalování nadbytečných tuků, ale i svalové hmoty přibližně v poměru 3: 2, proteinová dieta se vyhýbá ztrátám v oblasti svalstva. Po skončení prvních fází keto diety třeba i nadále číhat na svůj jídelníček, stejně jako u každé jiné dietě. Pro zrhnutí mězi největší výhody proteinové diety patří: jednoduchost, žádné pocity hladu a žádná ztráta energie.