Domů Blog Jak přežít Vánoce bez 5 kil navíc a následného hubnutí?

Jak přežít Vánoce bez 5 kil navíc a následného hubnutí?

MyKETO tým

Konec roku je pro mnohé z nás pastí. Pastí na psychiku, na peníze i na kila. Na nervy a nárazové výdaje pomůže průběžná příprava. Dárečky se přeci dají nakupovat dlouho dopředu. Co si však počít s nástrahami prostřených stolů plných vynikajících a především extrémně nezdravých pochutin? I této pasti číhající na každém rohu se dá v pohodě vyhnout. Čtěte dál a přijměte 6 obecných rad, které vás před tloustnutím ochrání.

 

Ženy díky uždibování přibírají o Vánocích 3 a muži 5 kg!

Statistika je neúprosná. Během Vánočních svátků naberou české ženy průměrně 3 kg a muži dokonce kil 5. Prosinec je spojen s mohutnými přípravami jídla, vařením a pečením. Hromady cukru, mouky, přeslazených krémů či sacharidových likérů v našich předvánočních kuchyních už samy o sobě dietní nejsou a pravdou je, že jídelníček na hubnutí od výživového poradce se od právě připravovaného dost výrazně liší. Situaci přiostřuje i potřeba blýsknout se v tom nejlepším světle nabádající hospodyňky k neustálému uďobávání.

Věděli jste, že už jen ochutnáváním připravovaných pokrmů sníte přibližně polovinu vaší obvyklé porce ještě před jídlem? Nevěříte? Vyhraďte si 1 den na malý pokus a ověřte si to. Připravte si talíř, na který si pokaždé, kdy si při vaření vložíte takřka bezděčně jakékoliv sousto do úst, odložíte stejně velký kousek jídla, a to včetně několikanásobného olíznutí syrového těsta z vařečky, hrstičky oříšků při mletí, ukousnutí zlomeného kousku cukroví či dojedení zbytku palačinky po vašem prckovi. Množství takto nenápadně spořádaného jídla vás alarmuje. To dá rozum, že pokud projdete ve stejném duchu celým předvánočním i svátečním obdobím, máte na obezitu přinejmenším zaděláno a vaše ideální váha dostane pořádně na frak. Proto naše první rada zní:

 

1. Nezobejte, neochutnávejte, neuždibujte, neujídejte!

Pokud máte nadváhu a chcete zhubnout, nepečte sami! Přípravu cukroví pojměte jako fajn akci s kamarádkami ci jinými spolupracovníky, před nimiž vám bude trapně lačně vylizovat mísy a bez přestání něco přežvýkávat. Všechna těsta tak zaděláte a zpracujete najednou, a role ochutnávače se za vás (jistě velmi rád a dobrovolně) chopí někdo jiný. Totéž platí pro přípravu jakéhokoliv svátečního menu (a proč ne, klidně i nízkosacharidového jídla). Zádrhely, které budou vašemu hubnutí stát v cestě, se tak eliminací ujídání minimalizují.

S vánočními svátky jsou však mimo samotnou přípravu jídla spojeny návštěvy. Jak odolat svodům laskomin, které pro vás ukuchtila babička, tchýně či prateta z desátého kolene? Jak je neurazit a vysvětlit jim, že to tloustnoucí jídlo navařené pro celý regiment prostě nesníte? Naše druhá rada zní:

 

2. Svěřte se, že hubnete a požádejte o pomoc a pochopení

Buďte přímí a na rovinu vysvětlete hostitelům, že se chcete vymanit z kategorie tlustých a intenzivně pracujete na získání a udržení vaší ideální váhy. Požádejte vaše blízké o pochopení. Nedovolte, aby mezi vámi a vysněnou postavou stálo vaše přátelství. Pokud vás budou i nadále přesvědčovat k ochutnání dortíčků, zahuštěných omáček či jiných neodolatelných pamlsků připravených na vaši počest, malou lstí odveďte pozornost někam jinam. Potřebujte se napít, odskočit na toaletu, zavolat si… A vůbec, když na to přijde, zeleninu přeci zobat můžete! Talířek zeleniny díky množství vlákniny vašemu zažívání jen prospěje a jak se říká: „Vlk se nažere a koza zůstane štíhlá!“:)

 

3. Každý den si dopřejte pohyb – přirozený spalovač tuků

Sportovně založení lidé mají v tomto směru téměř vyhráno. Cvičení na břicho a pár cviků na boky či na stehna se sice dá zvládnout i v pohodlí gauče, avšak je-li gaučing s ovladačem v ruce vaší nejoblíbenější činností, budete se muset nakopnout a naordinovat si denně alespoň 1 další fyzickou aktivitu. Jděte se projít do ZOO, svižným tempem zaskočte nakrmit ryby k rybníku, zajděte si zaplavat. Ostatně i taková půlhodinová koulovačka či dokonce sáňkování s dětmi jsou jednoduše k nezaplacení! Nejen pro vaše tělo. Jen si zkuste vytáhnout saně na kopec! Pro hubnutí a psychickou hygienu činnost jako dělaná! A vůbec, spalování kalorií se meze nekladou!

 

4. Nedržte hladovku! Způsobí vám JO-JO efekt

Zapomeňte na zlaté prasátko a raději se pořádně najezte - v ideálním případě podle jídelníčku na míru. Hladovění je největším nepřítelem pro vaši psychiku a správně fungující metabolismus. Chcete-li dopnout oblíbené džíny i po Novém roce, rozhodně se vyhněte hladovkám. Jedině díky pravidelnému příjmu složenému z 3-5 jídel vyvážené stravy denně se vyvarujete nežádoucím JO-JO efektům, zklamání a smutku ze selhání, zoufalému žhavení BMI kalkulačky a nesplnitelným předsevzetím.

 

5. Potřebujte další rady? Oslovte výživového poradce!

V případě potřeby si nechte poradit od odborníka. Vyslechnete si spoustu užitečných rad a tipů, hlavní ale je získání velmi silné motivace a podpory ze strany poradce. Seznam nejlepších poraden najdete zde: https://myketo.cz/poradenska-centra

 

6. Sdílejte své zkušenosti, pocity, inspirujte se, motivujte

Přidejte se na náš Facebookový profil GOLDIM – MyKETO a skupinu MyKETO poradna CZ&SK, kde se můžete zeptat se jak zhubnout břicho, načerpat low carb recepty, zjistit v čem spočívá nízkosacharidová dieta a pochlubit s vašimi výsledky v hubnutí. Nezapomeňte, že sdílená radost je dvojnásobná radost!

 

Vánoční limitovaná ediceMyKETO RECENZE | Hubnutí pro muže | Poradenská centra | BMI kalkulačka

Podobné články: 
MyKETO tým

Vůně kávy = vůně domova. Káva evokuje pocit klidu a pohody. Proč nespojit příjemné s užitečným a při pití lahodné kávy hubnout?  

Veronika Poskočilová, certifikovaný výživový poradce pro hubnutí, Výživový institut, Praha 4.

Nejkouzelnější období roku se blíží a s ním i spousta dobrého jídla. Konec roku je zkouškou pevné vůle, tedy, pokud nechcete přibrat na váze. Jestli chcete z vánočního hodování vyjít vítězně, dejte přednost LC cukroví před českou klasickou. Jak na to? 

MyKETO tým

Existuje nějaký nástroj, jak urychlit bazální metabolismus a s ním související spalování tuků, nebo čím zefektivnit proces hubnutí? A jde to vůbec? A co když je nám 40+ a hubnutí je opravdovým oříškem?

MyKETO tým

Extra-Silhouette z blízka. Objevte jedinečné látky z jeho složení a poznejte jejich vliv na metabolismus a spalování tuků. 

Lenka B., 37 let

Nikdy jsem vlastně nebyla baculka. Zároveň jsem nikdy nebyla dostatečně hubená, zpětně mi to přijde jako blbost, ale takhle nějak odstartovala má celoživotní "hubnoucí" anabáze. 

MyKETO tým

Letos si užijte ten nejkrásnější Advent. Zapalte svíčku na Adventním věnci a bez výčitek mlsejte MyKETO.  Účinné proteiny ani vynikající vánoční chutě si rozhodně nenechte ujít!