Domů Blog Zdravé hubnutí dětí. Jak efektivně snížit váhu dítěte?

Zdravé hubnutí dětí. Jak efektivně snížit váhu dítěte?

MyKETO tým

Dětská obezita a nadváha je problémem číslo jedna u českých dětí a teenagerů. S tímto problémem se setkává spousta rodičů. Nejrizikovějším obdobím je období dospívání, mezi 12–17 rokem, své kořeny však obezita mívá zapuštěny mnohem dříve. Státní zdravotní ústav (SZÚ) varuje, protože za posledních 20 let se počet obézních dětí a mladistvých v ČR téměř zdvojnásobil.

 

Specialisté na obezitu dětí

Problematikou dětské obezity se dlouhodobě zabývají také výživová centra MyKETO. Jedním z nich je Výživový institut v Praze 4, který učí děti správně jíst a přemýšlet nad tím, co jedí. Děti tak hubnou přirozeně a bez drastických diet. Ostatně jakékoli dietní excesy jsou u dětí zcela nevhodné.

 

Při problémech s dětskou obezitou se na nás obraťte včas a s důvěrou

Dle slov výživové poradkyně Veroniky Poskočilové z Výživového institutu Praha, musí hubnutí dětí probíhat vždy bez hladovění. Je třeba vypěstovat správné stravovací návyky, a zajistit tak dítěti zdravý základ do života. Čím dříve se problémy s obezitou dítěte začnou řešit, tím lépe. Zcela naivní je představa, že děti z obezity vyrostou. Jak upozorňuje výživová poradkyně Veronika Poskočilová, toto skutečně neplatí, ba spíše naopak. „Z většiny obézních dětí vyrůstají obézní dospělí s problematickým vztahem k jídlu.“

Na místě je pomoc ze strany odborníka, který zasáhne do zajetých stereotypů ještě předtím, než se dospívající stihne lapit do začarovaného kruhu neúspěšného hubnutí korunovaného jo-jo efektem. S obezitou úzce souvisí i vadné držení těla. Je známo, že téměř 44 % dětí s nadváhou a 57 % dětí s obezitou má problémy s vadným držením těla. Přidat se ale mohou i další obtíže.

 

Nevíte si rady jako rodič?

Když si nevíte jako rodič rady, s důvěrou se obraťte na odborníky, kteří vám pomohou a naučí děti správně jíst a více přemýšlet nad výběrem potravin. Velmi důležité je přistupovat k dětem citlivě a řešit jejich problémy s pochopením. K odhalení pravé příčiny obezity dítěte a její překonání je třeba znalostí z mnoha oblastí lidského zdraví včetně psychologie výživy. Jak tvrdí Veronika Poskočilová: „Výživový specialista se více stává koučem, který přináší nové pohledy a pomáhá nalézt řešení.“

 

Děti musí hubnutí bavit!

„Děti učíme správně jíst atraktivní hravou formou. Pracujeme s tím, že dětem často chybí určitý řád, navíc, od jistého věku si s oblibou zajišťují alespoň část denního stravování samy ze svého kapesného a dle svého uvážení, tedy bez dohledu rodiče. To obvykle vede k nadměrné konzumaci sladkých limonád, ochucených minerálních vod, energetických drinků, fastfoodu, tyčinek, sušenek, brambůrků nebo obložených baget“, podotýká výživová poradkyně. Rodiče často bývají bezradní. Další, velmi častou chybou je vynechávání snídaní, které jsou však pro správný stravovací režim důležité. Kamenem úrazu je i nechuť k pohybové aktivitě. Kombinace těchto faktorů vede k nárůstu výskytu obezity a nadváhy. 

 

CHCI SE OBJEDNAT NA KONZULTACI 

 

Hubnutí dětí je náš společný cíl. Víme, proč je snížení hmotnosti důležité!

Co byste o obezitě dětí a s ní spojených komplikacích měli ve zkratce vědět? Obezita je velkým problémem i proto, že s sebou nese značná zdravotní rizika jak v dětském věku, tak i do budoucna. Bez nadsázky se dá říci, že podstatně ovlivňuje celý náš organismus. Obezita je dávána do souvislosti s celou řadou zdravotních problémů v dospělém věku, například s cukrovkou II. typu, vysokým krevním tlakem či vysokým cholesterolem a triglyceridy v krvi. „Nadměrnou hmotností těla trpí také nosné klouby, především kyčle a kolena, objevují se také bolesti krční či bederní páteře“, upozorňuje výživová poradkyně. Dostavit se mohou problémy endokrinní, respirační, kožní či psychické. Zejména problémy psychického rázu mohou mít svůj základ již v dětství. „Poměrně často se v poradnách setkáváme s tím, že obézní dítě či dospívající je mezi spolužáky terčem posměchu“, tvrdí výživová poradkyně.

 

Pozor na šikanu i na poruchy výživy!

Šikana ve školách, ke které v posledních letech přibyla tzv. kybernetická šikana, je nešvarem, který je mezi mladými velmi rozšířený. Dospělí mohou problémy se šikanou snadno přehlédnout nebo ji nechtějí či neumějí řešit. I „pouhé“ narážky na zevnějšek mohou u některých dospívajících vést například až k poruchám příjmu potravy, což se v dnešní době netýká jen dívek, ale stále častěji i chlapců. Přitom se u nich z počátku vůbec ani o obezitu jednat nemusí! V poradnách dětem i rodičům aktivně pomáháme a snažíme se s dalšími specialisty najít společné řešení. Celý proces však může být velmi komplikovaný, proto je vždy na prvním místě podobným psychosociálním problémům předcházet a snažit se zabránit snížení kvality života dítěte. 

 

Nejste si něčím jistí a chcete se raději poradit s odborníkem? 

Pokud rodiče mají pocit, že jejich dítě trpí nadváhou či obezitou nebo se „něco děje“, není nic jednoduššího, než se k nám přijít poradit. Mnoho dětí k nám rovněž posílají dětští praktiční lékaři, kteří sami upozorňují na nutnost komplexního a systematického řešení obezity, na které bohužel ve své praxi nemají dostatek času.

 V poradnách děti naučíme správně jíst a proměnit jejich jídelníček.                                                                                                                                               Vedle výživového poradenství nabízíme i koučink v oblasti výživy a lifestylu.

 

V současné době hubnutí s odborníkem vyhledávají rodiče stále častěji. Problémů totiž může být celá řada. Nemusí být nadváha, ale také např. podváha dítěte, kterou rovněž řešíme. Rodiče u nás nejvíce oceňují lidský, přitom ale profesionální přístup, stále vyhledávanější ze strany rodičů je koučink v oblasti výživy a lifestylu. Rodiče chtějí mít zdravé děti a ke zdraví správná výživa neoddělitelně patří. V našich poradnách rodiče nacházejí porozumění i motivaci. Výhodou je, že se na nás mohou kdykoli obrátit.

 

CHCI SE OBJEDNAT NA KONZULTACI 

 

Na naše otázky odpovídala výživová poradkyně Veronika Poskočilová, Výživový institut Praha.

 

Zajímá vás téma zdravého hubnutí dětí? Již brzy nový článek!