Domů Blog Zeptali jsme se výživové poradkyně na zdravé hubnutí dětí. Jak nejlépe snížit váhu dítěte?

Zeptali jsme se výživové poradkyně na zdravé hubnutí dětí. Jak nejlépe snížit váhu dítěte?

MyKETO tým

Dětská obezita a nadváha je problémem číslo jedna u českých dětí a teenagerů. S tímto problémem se setkává stále více rodičů. Nejrizikovějším obdobím je období dospívání, mezi 12–17 rokem, své kořeny však obezita mívá zapuštěny mnohem dříve. Státní zdravotní ústav (SZÚ) varuje, protože za posledních 20 let se počet obézních dětí a mladistvých v ČR téměř zdvojnásobil.

 

Výživový poradce naučí správně jíst

Problematikou dětské obezity se dlouhodobě zabývá moho odborných zdravotnických pracovišť. Pokud si nevíte rady, poradit vám mohou také výživoví poradci. Jedním z poradenských center pro širokou veřejnost je i Výživový institut v Praze 4, který umí učit děti správně jíst a přemýšlet nad tím, co jedí. Děti totiž vždy mají hubnout přirozeně a bez jakýchkoli drastických diet a nadměrného omezování. Ostatně jakékoli dietní excesy jsou u dětí zcela nevhodné.

 

Při problémech s dětskou obezitou si nechejte poradit

Dle slov výživové poradkyně Veroniky Poskočilové z Výživového institutu Praha, členky Aliance výživových poradců, musí hubnutí dětí probíhat vždy bez hladovění. Je třeba u dětí vypěstovat správné stravovací návyky, a zajistit tak dítěti zdravý základ do života. Čím dříve se problémy s obezitou dítěte začnou řešit, tím lépe. Zcela naivní je představa, že děti z obezity vyrostou. Jak upozorňuje výživová poradkyně Veronika Poskočilová, toto bohužel neplatí, ba spíše naopak. „Z většiny obézních dětí vyrůstají obézní dospělí s problematickým vztahem k jídlu.“

Na místě je pomoc ze strany odborníka, který zasáhne do zajetých stereotypů ještě předtím, než se dospívající stihne lapit do začarovaného kruhu neúspěšného hubnutí korunovaného jo-jo efektem. Poradit rodičům mohou např. dětští obezitologové či další věci znalí odborníci. S obezitou totiž úzce souvisí řada zdravotních problémů, které je třeba řešit. Jedním z těch nejčastějších je vadné držení těla. Je známo, že téměř 44 % dětí s nadváhou a 57 % dětí s obezitou má problémy s vadným držením těla. 

 

Nevíte si rady jako rodič?

Když si nevíte jako rodič rady, s důvěrou se obraťte na odborníky, kteří vám pomohou a poradí, zároveň pomohou dětem naučit se správně jíst a více přemýšlet nad výběrem potravin i časovým rozvrhem jídla. Velmi důležité je přistupovat k dětem citlivě a řešit jejich problémy s pochopením. K odhalení pravé příčiny obezity dítěte a její překonání je třeba znalostí z mnoha oblastí lidského zdraví včetně psychologie výživy. Jak tvrdí Veronika Poskočilová: „Výživový specialista se v současnosti více stává koučem, který přináší nové pohledy a pomáhá nalézt řešení, přičemž velmi důležitá je spolupráce ze strany rodiny.“ 

 

Obézní děti musí hubnutí bavit!

„Obézní děti je třeba učit správně jíst pro ně atraktivní hravou formou. Dětem často chybí určitý řád, navíc, od jistého věku si s oblibou zajišťují část denního stravování samy ze svého kapesného a dle svého uvážení, tedy bez bedlivého dohledu rodiče. To obvykle vede k nadměrné konzumaci sladkých limonád, ochucených minerálních vod, energetických drinků, fastfoodu, tyčinek, sušenek, brambůrků nebo obložených baget“, podotýká výživová poradkyně. Rodiče často bývají bezradní a právě například v těchto situací velmi pomůže nezávislý pohled a pomoc zvenčí. Velmi častou chybou bývá také vynechávání snídaní, které jsou však pro správný stravovací režim velmi důležité. Kamenem úrazu je i nechuť k pohybové aktivitě jakéhokoli druhu. Kombinace těchto faktorů vede k nárůstu nadváhy a obezity v dětském věku. 

 

Chcete se poradit jak na zdravé hubnutí dětí?

 

Víte, proč je snížení hmotnosti už v dětském věku důležité?

Co byste o obezitě dětí a s ní spojených komplikacích měli ve zkratce vědět? Obezita je velkým problémem i proto, že s sebou nese značná zdravotní rizika jak v dětském věku, tak i do budoucího života. Bez nadsázky se dá říci, že zásadně ovlivňuje celý náš organismus. Obezita je dávána do souvislosti s celou řadou zdravotních problémů v dospělém věku, například s cukrovkou II. typu, vysokým krevním tlakem či vysokým cholesterolem a triglyceridy v krvi. „Nadměrnou hmotností těla trpí také nosné klouby, především kyčle a kolena, objevují se bolesti krční či bederní páteře“, upozorňuje výživová poradkyně. Objevit se mohou problémy endokrinní, respirační, kožní či psychické. Zejména poslední jmenované, problémy psychického rázu mohou mít svůj základ již v dětství. „Poměrně často se stává, že obézní dítě či dospívající je mezi spolužáky terčem posměchu“, tvrdí výživová poradkyně.

 

Pozor na šikanu i na poruchy výživy!

Šikana ve školách, ke které v posledních letech přibyla tzv. kybernetická šikana, je nešvarem, který je mezi mladými velmi rozšířený. Dospělí mohou problémy se šikanou snadno přehlédnout nebo ji nechtějí či neumějí řešit. I „pouhé“ narážky na zevnějšek mohou u některých dospívajících vést například až k poruchám příjmu potravy, což se v dnešní době netýká jen dívek, ale stále častěji i chlapců. Přitom se u nich z počátku vůbec ani o obezitu jednat nemusí! Problematika výživy je velmi široká a obvykle k řešení problémů je třeba odborníků z více odvětví. Celý proces hledání řešení poruch výživy může být velmi komplikovaný, proto je vždy na prvním místě podobným psychosociálním problémům předcházet a chránit dítě před možným  snížení kvality života. 

 

Nejste si něčím jistí a chcete se poradit s výživovým poradcem? 

Pokud rodiče mají pocit, že jejich dítě  trpí nadváhou či obezitou nebo se „něco děje“, není nic jednoduššího, než se poradit s výživovým odborníkem či s lékařem. 

 V poradně můžeme pomoci naučit děti správně jíst a proměnit jejich jídelníček k lepšímu. Radu uvítají nejen děti, ale také mnozí rodiče. V současnosti je stále více vyhledávaný koučink v oblasti výživy a lifestylu, kterému se ve Výživovém institutu věnuje výživová poradkyně Barbora Bürgerová. 

V současné moderní době jsou služby výživového poradce vyhledávány stále častěji. Co se týká dětí, zde problémů může být celá řada. Nemusí to být nadváha, rodiče také trápí např. podváha dítěte, otázky výživy sportujících dětí apod. V příjemném prostředí Výživového institutu klienti nejvíce oceňují lidský, přitom ale profesionální přístup, stále vyhledávanější je koučink v oblasti výživy a lifestylu. Chceme být zdraví, dožít se vysokého věku a samozřejmě také chceme mít zdravé děti. Je pochopitelné, že zájem ze strany veřejnosti o zdravé stravování se zvyšuje, protože ke zdraví správná výživa neoddělitelně patří. Důležité je, aby klienti našli porozumění i motivaci, kterou hledají. Výhodou je, že se na nás mohou kdykoli obrátit telefonicky a domluvit si nezávaznou konzultaci.

 

Chcete se poradit ohledně stravování s výživovým poradcem? Objednejte se.

 

Děkujeme za zajímavé informace výživové poradkyni Veronice Poskočilové Výživového institutu Praha.

Výživová poradkyně Veronika Poskočilová, stručné představení.

Stručné představení: Veronika Poskočilová, výživová poradkyně, věnuje se zejména hubnutí dospělých, výživě dětí a sportovní výživě dětí i dospělých. Absolvovala akreditovaný kurz Aliance výživových poradců, kurz Sportovní výživy akreditovaný MŠMT a dále kurzy Psychologie výživy, Aromaterapie či HACCP, četné odborné semináře a odborné konference. Je  členkou Aliance výživových poradců, autorkou mnoha zajímavých low carb receptů, je inspirací a studnicí informací pro mnoho zájemců o nízkosacharidové stravování.  

 

 

Zajímá vás téma zdravého hubnutí dětí? Již brzy nový článek!