Jak účinně snížit cholesterol přírodní cestou?

Co je cholesterol a jaké jsou jeho funkce

Cholesterol je látka tukové povahy, která se vyskytuje v každé buňce lidského těla a je důležitá pro správnou funkci organismu. Cholesterol je dále nezbytný pro tvorbu vitamínu D, některých hormonů (testosteronu, estrogenu, ale také kortizolu – stresového hormonu), a dále pro tvorbu buněčných membrán nebo také pro produkci žlučových kyselin, které napomáhají trávit tuky. Naše Tělo spotřebuje asi 2 g cholesterolu každý den.

Vysoká hladina cholesterolu

Vysoká hladina cholesterolu je však nebezpečná, protože má vliv na další riziková onemocnění, hlavně na kardiovaskulární choroby, na jejichž léčbu vynakládají pojišťovny ročně miliardy korun a přesto na ně ročně umírá v ČR přes 45 tisíc osob.

Kolik Čechů trápí vysoký cholesterol?

Přes 80 % dospělých Čechů má zvýšenou koncentraci cholesterolu v krvi [1]. Hraniční hodnoty jsou individuální. Mohou se lišit u osob s dalšími rizikovými faktory (např. infarkt, diabetes, obezita atd.).

 DOPORUČENÉ HODNOTY cholesterolu

Hladina nalačno (mmol/l)

Náhodná hladina (mmol/l)

Celkový cholesterol

<5,

<5,

HDL

>1,3 u žen,
>1,0 u mužů,

>1,3 u žen,
>1,0 u mužů,

LDL

<3,

<3,

 

Jak upravit zvýšený cholesterol, ale i kila navíc přírodní cestou?

Kromě léků lze hledat pomoc i v přírodních látkách, které mohou mít využití i při přípravě běžné stravy. Proti zvýšenému cholesterolu je velmi účinný a po staletí v Japonsku ověřený, přírodní polysacharid glukomannan neboli konjac. Jeho široké spektrum pozitivních účinků dělá z glukomannanu velmi zajímavou, neprávem opomíjenou potravinu v oblasti metabolického zdraví. Glukomannan se získává z kořene rostliny konjac, jedná se o přírodní ve vodě rozpustnou vlákninu (polysacharid) a díky tomu, že se pěstuje ve vysokých nadmořských výškách, neobsahuje prakticky žádné toxiny.

Glukomannan přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu a krevního cukru.

12  výzkumných studií, z toho 8 u dospělých a 4 u dětí potvrzují příznivé účinky konjacu (glukomannanu) na hodnoty LDL cholesterolu a non-HDL cholesterolu. Účastníci studií přijímali denně 3 g konjacu.

Při tomto denním příjmu studie dále prokazují příznivý vliv glukomannanu na snížení krevního cukru, snížení lipidů a snížení tělesné hmotnosti. Tyto studie dokazují, že je glukomannan velmi účinným nutričním doplňkem pro osoby trpící cukrovkou II. typu, zvýšeným cholesterolem a pro osoby s nadváhou – a to bez vedlejších účinků.

Další příznivé vlastnosti Glukomannanu

  • Absorpce vody - u vláknin je běžné, že absorbují vodu. Glukomannan má tyto účinky extrémně silné, dokáže absorbovat 50-100krát více vody, než je jeho hmotnost
  • Spalování tuků, regulace krevního cukru a kontrola hmotnosti - studie potvrdily, že 2 až 4 gramy Glukomannanu za den zefektivní proces spalování tuků. A to v závislosti na zlepšení citlivosti na inzulín a regulaci krevního cukru.
  • Udržení pocitu sytosti -díky zesílené́ vlastnosti Glukomannanu, vázat vodu, dokáže déle udržet pocit sytosti bez pocitu hladu
  • Podporuje trávení -pozitivní je to, že gelovitá hmota, vytvořená v žaludku z glukomannanu, obaluje i části ostatní přijaté potravy a zpomaluje její rozklad trávicími enzymy. Ve střevech navíc glukomannan působí také jako prebiotikum – potrava pro střevní probiotické́ bakterie.
Důležité upozornění:

Glukomannan – konjac se nesmí konzumovat v suchém stavu, ale vždy po rozpuštění v tekutině nebo po nabobtnání při přípravě pokrmu.

 

[1] zdroj: ČT24

[2] HO, Hoang Vi Thanh; JOVANOVSKI, Elena; ZURBAU, Andreea; BLANCO MEJIA, Sonia; SIEVENPIPER, John L et al. A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials of the effect of konjac glucomannan, a viscous soluble fiber, on LDL cholesterol and the new lipid targets non-HDL cholesterol and apolipoprotein B. Online. The American Journal of Clinical Nutrition. 2017, roč. 105, č. 5, s. 1239-1247. ISSN 00029165. Dostupné z: https://doi.org/10.3945/ajcn.116.142158. [cit. 2024-05-07].