Sacharidy a keto dieta

sacharidy a keto dieta

Obávané sacharidy jsou pojmem, který děsí všechny, kteří chtějí dodržovat dietní režimy, ať už keto nebo low carb. Ne všechny sacharidy jsou „vražedné“. Podívejme se, které škodí a které ne. Sacharidy společně s bílkovinami a tuky řadíme mezi makroživiny. Nesprávně se také označují jako cukry nebo uhlohydráty. Sacharidy jsou velká skupina látek, které se podle počtu cukerných jednotek dělí na jednoduché cukry (monosacharidy, oligosacharidy) a složené cukry (polysacharidy).

Složené cukry – polysacharidy dělíme na stravitelné a nestravitelné. Mezi stravitelné polysacharidy patří většina škrobů, nestravitelné polysacharidy souhrnně označujeme jako vlákninu.

Stravitelné polysacharidy zahrnují

  • škrob

Škrob je konečný produkt fotosyntézy rostlin a je pro ně rezervní látkou. Můžeme jej najít například v bramborech, batátech, obilovinách, rýži, kukuřici a luštěninách. Doporučujeme OMEZIT konzumaci.

  • glykogen

Glykogen je zásobní cukr lidského těla, který je uložen hlavně v játrech a ve svalech. Při okamžité potřebě energie (např. fyzická aktivita – sport) je využíván svalový glykogen. Během ketodiety, kdy přijímáme nízké množství sacharidů je jaterní glykogen zodpovědný za udržení stálé hladiny cukru v krvi.

 

Nestravitelné polysacharidy – vláknina je nezbytná pro správnou činnost trávicího traktu a přátelských probiotických bakterií. Doporučujeme ZVÝŠIT konzumaci.

 

Jednoduché cukry – oprávněný strašák při nadbytku jejich příjmu

Mezi jednoduché cukry patří monosacharidy a oligosacharidy. Jednoduché cukry jsou obsaženy v mléčných výrobcích a ovoci, cukrovinkách, sladkých nápojích a podobně.

Do této skupiny patří:

  • glukóza („hroznový cukr“)

Glukóza je nejrychlejší zdroj energie. Pro mozkové buňky a červené krvinky je glukóza dokonce jediným možným zdrojem energie. Tyto tkáně za 24 hodin spotřebují zhruba 150 g glukózy.

  • fruktóza („ovocný cukr“)

Průmyslově je fruktóza získávána z cukrové řepy, třtiny nebo kukuřice. V přírodě je součástí mnoha druhů ovoce. V potravinářství se používá jako sladidlo. Je součástí nejrůznějších potravin, jako jsou sladkosti, nápoje, pečivo, sirupy i různé omáčky, dipy apod. Vyšší dávky mohou způsobit nadýmání. Fruktóza může dokonce zvyšovat hladinu triglyceridů v krvi, při vyšší konzumaci přispívá k obezitě a poškození jater. Je důležité dodat, že tato onemocnění nevznikají z konzumace čerstvého ovoce, ale z konzumace výše vyjmenovaných potravin v nadměrném množství. Doporučujeme OMEZIT konzumaci.

  • laktóza (mléčný cukr) - jediný živočišný cukr

Laktóza neboli mléčný cukr se vyskytuje v mléce a mléčných výrobcích. K jejímu správnému trávení potřebujeme enzym, který se nazývá laktáza, ten štěpí laktózu na glukózu a galaktózu, které se vstřebávají do organizmu z tenkého střeva. Významná je pro období počátečního vývoje a růstu kojenců, malých dětí a adolescentů – doporučujeme ZVÝŠIT konzumaci u této skupiny a optimalizovat příjem pro dospělé.

  • galaktóza (součást mléčného cukru)

Jako součást mateřského mléka je důležitým zdrojem energie kojenců. Společně s molekulou glukózy dává vzniknout disacharidu laktóze.

  • maltóza (sladový cukr)

Maltóza se uvolňuje ze škrobu při klíčení ječmene. Nejvýznamnějším zdrojem je pivo. Doporučujeme výrazně OMEZIT konzumaci.

  • sacharóza (řepný cukr, třtinový cukr)

Sacharózu známe v podobě klasického řepného nebo třtinového cukru. V čistém stavu je to bílá krystalická látka sladké chuti, která se nejčastěji používá ke slazení potravin a nápojů. Doporučujeme OMEZIT konzumaci.

Sacharidy a ketodieta

Všechny sacharidy nejsou esenciální (nutná) makroživina, esenciální je pouze glukóza/dextróza. To je hlavní palivo nejen pro mozkovou činnost. Při přebytku příjmu potravin, které jsou zdrojem tzv. prázdných kalorií (knedlíky, rohlíky, cukrovinky, snacky, rýže, přeslazené tyčinky atd.) dochází k přetížení sacharidového metabolizmu a ke vzniku cukrovky II. typu. Lidské tělo nemusí mít stálý příjem stravy bohaté na glukózu, je velmi chytré a adaptabilní. Dokáže si glukoneogenezí v játrech syntetizovat (vytvářet) glukózu z mastných kyselin (tuků), tak aby byly zachovány veškeré tělesné funkce, které „jedou“ na glukózu.

V běžné stravě jsou sacharidy zastoupeny velmi hojně. Vedle sedavého způsobu života představují hlavní příčinu epidemie obezity ve vyspělých zemích. Jejich nadbytek vede k nadměrnému ukládání zásobních tuků. U MyKETO jsou sacharidy omezeny do té míry, aby bylo tělo nuceno „přehodit“ pomyslné výhybky a čerpat energii z vnitřních zdrojů – ketolátek. Ty vznikají při spalování uloženého tuku. Poslední výzkumy potvrdily, že nízkosacharidová dieta (low-carb) je pro lidské zdraví velmi přínosná. Díky ní je možné nejen efektivně zhubnout, ale i pozitivně ovlivnit průběh některých nemocí, např. diabetu II. typu. Zásadám této stravy se s MyKETO snadno naučíte!

Snažte se maximálně využít této schopnosti vlastního těla! Ideální množství sacharidů ve stravě pro dosažení ketózy by se mělo pohybovat v rozmezí 20-70 g. Pak dochází k odbourání = využívání tukových zásob, a tedy k žádoucímu zeštíhlení tělesných proporcí. Vždy však také záleží na pohybové aktivitě.

nezdrave cukry nezdrave sacharidy a keto dieta